Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Návod, jak o čočky pečovat

Čtěte pozorně tento příbalový leták a uschovejte si jej pro případnou pozdější potřebu.  Leták obsahuje důležité informace o používání přípravku, bezpečnostní pokyny a rady.  Vyvarujte se nesprávné péče o kontaktní čočky a vyhněte se tak riziku závažných zdravotních problémů. 

 

Návod k použití a zásady:

 

• Čočky používejte pouze tehdy, pokud není poškozený obal.

• Předtím, než začnete manipulovat s Vašimi čočkami, pečlivě si umyjte ruce.

• S čočkami vždy pracujte nad čistým povrchem, který nepoškodí kontaktní čočky, pokud by Vám upadly.

• S kontaktními čočkami manipulujte vždy polštářky prstů, zamezte kontaktu čoček s nehty.

• Před použitím očních i celkových léků se poraďte s ošetřujícím lékařem a s odborným aplikátorem kontaktních čoček.

• Nepoužívejte na přespání (není-li uvedeno jinak)

• Při nošení kontaktních čoček není vhodné řídit.

• Před prvním použitím vložte čočky do roztoku na měkké kontaktní čočky alespoň na 2 hodiny.

• Vyhněte se prostředí se škodlivými výpary, zakouřenému, suchému, klimatizovanému a prašnému prostředí.

• V případě nepříjemných pocitů v oku – pocit cizího předmětu, pálení, píchání, nepříjemný pocit kolem čočky, světloplachost, zarudnutí oka, svědění, slzení, rozmazané okraje kolem světel, duha, změny vidění, suchost očí -  kontaktní čočky vyjměte. Pokud obtíže neustoupí, vyhledejte svého očního specialistu.

• Čočky nepoužívejte po uplynutí data expirace.

• Sclera čočky nejsou určeny k dlouhodobému nošení.

 

Manipulace s čočkou

Zkontrolujte, zda je kontaktní čočka řádně zvlhčená, je-li čistá, není-li zakalená a je prostá jakýchkoli prasklinek a trhlin. Přesvědčte se, zda čočka není naruby - položte čočku na ukazovák. Okraje čočky, která je naruby, se vyvracejí ven. Je-li čočka ve správné poloze, okraje se obracejí k sobě a směrem nahoru. Pokud čočku nenasadíte správně, bude Vás dráždit. 

 

Nasazování čoček

Položte si čočku na špičku ukazováku, prostředníčkem téže ruky si stáhnete dolní víčko a druhou rukou si přidržíte horní víčko.

Čočku položte jemně přímo na rohovku. Stále přidržujte víčka a podívejte se směrem dolů, uvolněte a zavřete víčka a jemným promnutím usaďte čočku do správné polohy.

 

Vyjmutí čoček

Víčka držte stejně jako při nasazování čočky nebo přidržujte pouze dolní víčko.

Při pohledu nahoru stáhněte ukazovákem čočku z centra rohovky směrem dolů na bělmo, jemně stiskněte konečky palce a ukazováku a sejměte čočku z povrchu oka. Uveďte čočku do původního tvaru tak, že ji klouzavým pohybem rozbalíte. Zamezíte tím slepení okrajů kontaktní čočky.

 

Péče o kontaktní čočky

Vypláchněte oba pohárky pouzdra na kontaktní čočky roztokem a potom je roztokem naplňte. Čočku umístěte na dlaň a zvlhčete několika kapkami roztoku. Jemně promněte kontaktní čočku ukazováčkem jedné ruky. Poté čočku opláchněte proudem čistého roztoku. Umístěte čočku do pohárku pouzdra. Ujistěte se, že je úplně ponořena do čerstvého roztoku. Pohárek zavřete víčkem. Zopakujte celý postup s druhou kontaktní čočkou. Předtím než budete čočky opět používat, ponechejte je minimálně 6 hodin v roztoku. Jakmile si čočky nasadíte, vylijte zbylý roztok a pouzdro vypláchněte čistým roztokem. Pouzdro pak nechejte na vzduchu vyschnout. Po vyschnutí uzavřete víčka. Pouzdro je tak připraveno na další použití. Vyměňujte pravidelně pouzdro na kontaktní čočky.

Na čištění a uchovávání se nesmí používat voda, pouze roztok na kontaktní čočky.

Pokud čočky nenosíte, uchovávejte je v pouzdru s roztokem. Roztok pravidelně měňte (cca 1 týdně).

 

Kontraindikace

Čočky se nesmí používat v případě alergie či přecitlivělosti na čočky či prostředky péče, očních chorob, úrazů, zánětů, lokálně používaných léků, akutně probíhajících nemocnění oka, přecitlivělosti oka na dotyk, alergických onemocnění, všech infekcí předního segmentu, syndromu suchého oka. V případě glaukomu, změn slzného filmu, kožních onemocnění v okolí oka, diabetes mellitus, nevhodného pracovního prostředí, je nutno konzultovat s ošetřujícím lékařem. Nachlazení či hormonální změny způsobené např. těhotenstvím či užíváním antikoncepce mohou způsobit dočasné problémy. K podráždění oka může dojít, pokud se čočka dostane do kontaktu s pleťovou vodou, krémy, kosmetikou, mýdlem, deodoranty a laky na nehty, příp. i jinými látkami. Nošení kontaktních čoček je kontraindikováno i tam, kde je zkušenost z minulosti, že pacient nedodržuje systém péče o kontaktní čočky, doporučenou dobu a způsob nošení a omezení týkající se nošení čoček nebo jestliže se nedostavuje na pravidelné kontroly. Omezením je i pacientova neschopnost či neochota způsobená věkem, slabostí nebo jiným mentálním či tělesným postižením nebo nepříznivými pracovními a životními podmínkami, které brání v pochopení a dodržování veškerých varování, upozornění, omezení nebo instrukcí. Čočky nepoužívejte při vodních sportech, pokud nepoužíváte ochranné brýle.